LietuviųEnglish (United Kingdom)
Pradinis puslapis Lithuania. Events 2008 Legenda - Bobas Dylanas Vilniuje!
Legenda - Bobas Dylanas Vilniuje!
Lithuania. Events - 2008
There are no translations available.

Siemens arena 2008 06 05

2008 birželio 5 dieną Vilniuje koncertavo bene populiariausias ir labiausiai pripažintas dainų autorius, muzikantas ir atlikėjas Bobas Dylanas. Legendinis muzikantas į Lietuvą koncertuoti atvyksta kartu su savo grupe. Bobo Dylano ir grupės koncertas „Siemens“ arenoje išskirtinis ir tuo, kad galima buvo įsigyti tik sėdimus bilietus. Toks buvo paties Bobo Dylano ir jo atstovų reikalavimas. Galėjo vizitas Lietuvoje 66 metų daugiavaikiam tėvui Bobui Dylanui būti ypatingas – iš Lietuvos kilę jo seneliai (iš motinos pusės). Litvakai – Lietuvos žydai; taip pat Lietuvos žydų palikuonys.
Kai kurių laikraščių nuomone, Lietuvą aplankė pats šlovingiausias artistas iš visų, kurie tik yra čia buvę.
Tačiau ketvirtadienį dvi valandas girdėjome muzikos pasaulį pakeitusią ir įtaką padariusią muziką, bet jokio išskirtinio dėmesio lietuviškai publikai garsenybė lyg ir neparodė. Gal ne visi pastebėjo, tačiau dainavimui “bisui” buvo pasiruošta - tik iškvietus plojimais atlikėjus atgal į sceną, nusileido paruošta fono dekoracija (pano su išpieštu į herbą panašiu ženklu), o iki tol fone pagal dainų nuotaiką buvo rodomos grafinės projekcijos. O „Siemens” arena buvo visai ne „sausakimša”, kaip rašo kai kuri žiniasklaida, laisvų buvo gal penktadalis vietų, o arenos (ne VIP) balkonuose iš viso nebuvo nieko - jie buvo uždengti.
Tačiau atėję - nesigailėjo. Gal kiti, kaip ir aš tikėjosi išvysti Bobą su akustine gitara, tikėjosi išgirsti populiariausias senas dainas - viso to nebuvo. Bet buvo fantastinis naujųjų Dylano kūrinių koncertas su , (norėčiau atkreipti dėmesį ir pabrėžti) - fantastiška ritmo grupe!
Tokio svingo ir pulsacijos seniai bebuvo tekę girdėti.

Apie Dylaną iš įvairių šaltinių internete:

Robertas Allenas Zimmermanas (toks yra tikrasis Bobo Dylano vardas) gimė 1941 metais mažame Duluto miestelyje, Minesotos valstijoje. B. Dylano biografai teigia, kad muzikanto seneliai iš tėvo pusės buvo žydai, gyvenę Odesoje, dabartinėje Ukrainoje. Iš ten jie neva buvo priversti emigruoti į JAV 1905 metais dėl Sovietų Sąjungoje prasidėjusių antisemitinių pogromų. Tačiau pats Bobas yra tvirtinęs, kad tai netiesa. Pasak jo, Zigmanas ir Anna Zimmermanai gyveno Turkijoje (senelės mergautinė pavardė yra Kyrgyz). Tačiau dėl vieno fakto tiek biografai, tiek pats B. Dylanas sutaria – garsenybės seneliai iš motinos pusės gyveno Lietuvoje.

B. Dylano tėvai buvo itin griežti ir konservatyvūs. Kol augo ir mokėsi mokykloje, Bobas negalėjo muzikuoti – tam nepritarė tėvai, manę, kad Amerikoje svarbiau išmokti amato. Todėl vienintelis muzikos šaltinis vaikui buvo radijas, transliuodavęs kantri, bliuzą ir rokenrolą. Groti ir koncertuoti R. A. Zimmermanas pradėjo tik baigęs mokyklą. Tada jis ir susigalvojo Bobo Dylano pravardę. „Iš pradžių, kai išėjau iš namų, vadinausi tiesiog Robertu Allenu. Man šis vardas buvo panašus į paties sugalvoto Škotijos karaliaus vardą. Bet netrukus sužinojau, kad tokiu vardu vadinasi vienas saksofonistas, tad reikėjo ieškoti kažko kito. Tuo metu žavėjausi Dylano Thomaso poezija, taigi sumaniau tapti Robertu Dylanu. Netrukus Robertas sutrumpėjo iki Bobo, nes tai skambėjo „bliuziškiau“, - apie savo sceninio vardo kilmę autobiografijoje rašė B. Dylanas.

1960-aisiais Bobas žaibiškai išgarsėjo kaip vienišas dainius, vaikinas su gitara, „padėjęs“ ant visko, klajojantis, skaitantis eilėraščius ir kuriantis poetiškas dainas. Jos greitai tapo Amerikos jaunimo, protestuojančio prieš karą Vietname, himnais. Tuo laiku jaunuolis ir parašė didžiąją dalį savo garsiausių dainų, įkvėpusių visą muzikos pasaulį. Daugybė B. Dylano dainų patenka į populiariausių visų laikų dainų sąrašus. Kaip pats atlikėjas mėgsta sakyti, jis sukūrė keturis geriausius kūrinius savo gyvenime – „Knockin‘ on A Heaven‘s Door“, „Blowing in the Wind“, „Like a Rolling Stone“ ir „Mr. Tambourine Man“. Jam liko tik juos perdainuoti.

Ilgos karjeros metu Bobui Dylanui pasisekė dirbti, įrašinėti ir kurti dainas daugeliui pačių žymiausių muzikos atlikėjų. Artistas bendradarbiavo su Johnny Cashu, Van Morrisonu, Joni Mitchell, Tomu Petty, Roy Orbisonu, Neilu Youngu, Jeffu Lynne, Dave Stewartu, Paulu Simonu, Ericu Claptonu, Johnu Foggerty, Eltonu Johnu, grupės „The Beatles“ nariais, „Rolling Stones“, Prince, Carlosu Santana ir Lenny Kravitzu. Per penkis dešimtmečius pasaulyje yra parduota daugiau nei 90 milijonų jo albumų. Kasmet Bobas Dylanas surengia mažiausiai 100 koncertų. 1998 m. atlikėjo įrašas „Time Out Of Mind“ triumfavo „Grammy“ apdovanojimų ceremonijoje, kur buvo pripažintas geriausiu metų albumu. Pernai išleistas ir kol kas naujausias muzikanto studijinis darbas „Modern Times“ debiutavo perkamiausių įrašų Jungtinėse Amerikos Valstijose sąrašo viršūnėje. Dar 21 šalyje kritikų ypač gerai įvertintas albumas debiutavo perkamiausių albumų penketukuose.

Per daugelį metų B. Dylanas buvo apdovanotas daugybe „Grammy“, keliais „Auksiniais gaubliais“ ir net „Oskaru“. 1999 metais žurnalas „Time“ jį įtraukė į įtakingiausių XX amžiaus žmonių šimtuką. Prestižiškiausias muzikos žurnalas „The Rolling Stone“ Bobui skyrė antrą vietą „Didžiausių visų laikų artistų“ sąraše. Pirmą vietą užėmė „The Beatles“. Pats žurnalo vardas gimė iš Bobo dainos „Like a Rolling Stone“. Aukščiausias B. Dylano įvertinimas – ne vieną kartą buvo pristatomas „Nobelio“ premijai gauti, o šių metų balandį jam įteikta „Pulitzerio“ premija, skirta „už neįkainojamus nuopelnus muzikos vystymuisi“. Atlikėjas tapo pirmuoju roko muzikantu, kuris yra pagerbtas iki šiol tik literatūros ir žurnalistikos pasaulio atstovams teikta premija. „Mano kartos atstovams Bobas Dylanas padarė didžiausią įtaką iš visų kitų menininkų“, – įteikdamas muzikantui prestižinį „Kennedy Centre“ apdovanojimą sakė JAV prezidentas Billas Clintonas. Kažkada grupės U2 lyderis Bono yra prasitaręs, jog legendinis airių ketvertukas be B. Dylano muzikos išvis neegzistuotų. Savo laiku B. Dylanas įkvėpė kūrybai „The Beatles“ ir „The Rolling Stones“. Bobas Dylanas – visos roko ir popmuzikos ištakos.

Kaip ir daugelio menininkų, taip ir Bobo gyvenime buvo ne viena moteris. 1965 metais atlikėjas slapta vedė modelį ir „Playboy“ „zuikutį“ Sarą Lownds. Pora susilaukė keturių vaikų, kurie dabar taip pat sukasi pramogų versle. Meilė Sarai B. Dylaną taip pat paakino sukurti daugybę meilės dainų. Tačiau apie savo asmeninį gyvenimą niekada nekalbėjusi pora 1977 metais netikėtai išsiskyrė.

Yra žinoma, kad skyrybos nebuvo labai taikios, ir su savo pirmąja žmona muzikantas lig šiol beveik nebendrauja. Tačiau prieš skyrybas Bobas ir Sara įkūrė specialų fondą savo vaikams, į kurį padėjo tiek pinigų, kad nė vienam iš jų vaikų niekada netektų dirbti, nebent jie to norėtų.

1986 metais B. Dylanas vedė antrą kartą. Jo žmona tapo pritariamoji dainininkė iš Bobo grupės Carolyn Dennis. Pora susilaukė dukros. Tačiau ir ši santuoka nebuvo sėkminga – 1992 metais paskelbta apie dainininkų skyrybas. Visos šių skyrybų aplinkybės buvo taip slepiamos, kad Amerikoje juokais jas vadino „nacionaline paslaptimi“.

Tačiau 2001 metais Carolyn pagaliau prabilo, o tai, ką ji pasakė, tapo savotišku skandalu. Autobiografijoje ji parašė: „Aš turiu tris vaikus, tačiau niekada nesakysiu, kurie iš jų yra Bobo Dylano. Su savo vaikais sudariau paktą – nė vienas iš jų niekada neatskleis, kas yra tikrasis jų tėvas. Bobas Dylanas iš viso turi aštuonis ar devynis vaikus. Nesu tikra, ar jis pats visus pažįsta. Tačiau šia tema mes niekada nespekuliuosime. Tai asmeniniai reikalai.“

Ir nors nuo 1985 metų kas du mėnesius 32 šalyse pasirodo žurnalas, skirtas Bobo kūrybai ir asmenybei, niekas, net bulvarinė spauda, neišdrįsta kapstytis po asmeninį dainiaus gyvenimą. Jį tiesiog per daug gerbia.

Ta proga, kad Lietuvoje koncertavo muzikos legenda B. Dylanas, liepos 6 d. „Acme” kino teatruose pristatė premjerinį filmą „I‘m Not There“ apie dainininko gyvenimą, kuriame jį įkūnija aštuoni aktoriai - Richardas Gere’as, Christianas Bale’is, Benas Whishawas ir neseniai miręs Heathas Ledgeris, tarp jų ir moteris – Cate Blanchett.

 
Banner
Banner