LietuviųEnglish (United Kingdom)
Pradinis puslapis Lithuania. Events 2006 Buddy Guy – bliuzas sielai gydyti
Buddy Guy – bliuzas sielai gydyti
Lithuania. Events - 2006
There are no translations available.

http://www.lsveikata.lt/index.php?page_id=121&s=1124

2006 birželio 29 - liepos 5 d.
Šiuolaikinio bliuzo karaliumi tituluojamas Čikagos scenos veteranas Buddy Guy , kuriam po mėnesio sukaks septyniasdešimt, vakar koncertavo Lietuvos džiazo gurmanams. Tarp pilvotų bliuzo karalių jis – padžiuvęs garbanius su darbiniu kombinezonu ir vardine, Fender/Stratocaster gitara, išpaišyta linksmais baltais žirneliais rankose. Jo senos gitaros garsas grynas ir tradicinis. Ir tuo pačiu šiuolaikiškas. Kaip jaunystėje užsimiršęs, taip ir dabar jis trauko gitaros stygas. Vadinas, tebėra jaunas. Tebevadovauja savo klubui „Buddy Guy’s Legend“ - tarptautinei bliuzo fanų Mekai. Čia jis jaučiasi kaip namie ir groja kaip nori.

Alkoholio įtaka scenai

Tikroji fermerių šeimoje Luizianoje gimusio muzikanto pavardė yra Guy George. Pirmąsias gitaras jis susikonstravo iš cigarų dėžučių, o stygas ištraukydavo iš tinklelių nuo moskitų. Pirmą tikrą, bet daužtą gitarą nuėmus gerą derlių, tėvas jam nupirko už du dolerius. Groti jo niekada niekas nemokė – fermoje jis buvo vienas su savo gitara. Paskui pradėjo kopijuoti gitaristus, klausydamasis plokštelių. Kai išgirdo John Lee Hooker, jam buvo keturiolika. Kai pabandė išgauti jo firminį gitaros garsą, neapsikentę broliai ir seserys ištvojo Guy iš namų.

Šiaip jau į alkoholį Guy niekada nebuvo giliau įklimpęs. Tačiau kelis sykius nugėrimai suvaidino starterio vaidmenį jo karjeroje. Mokykloje Buddy jau neprastai grojo, bet nedrįso koncertuoti prieš nepažįstamus žmones. Laimei, vienas iš draugų jį kone jėga nutempė į vietos klubą ir taip privaišino, kad Buddy neprisimena kaip sudainavo baladę ant scenos. Kaip nebūtų keista, klubo šeimininkas jam pasiūlė nuolatinį darbą. Tiesa, Buddy grodavo veidu į sceną ir nugara į salę. Įveikti baimę prieš publiką jam vėlgi padėjo viskis.

Čikagos užkariauti atvykusio dvidešimtmečio Buddy gitara žinovų akyse buvo tokia pati efektinga kaip D’Artanjano kuinas gvardiečiams, kai šis įjojo į Paryžių. Trečią dieną Čikagoje Buddy alpėjo iš alkio, bet gitaros nesiruošė parduoti. Matydamas jį su gitara rankose nepažįstamasis gatvėje paklausė ar jis moka groti bliuzą ir pažadėjo „įpilti“. Buddy paprašė „sendvičio“, bet geradaris nesiruošė jo maitinti. Vienam klube jam davė šansą sugroti. Kaip tai pavyko, pats muzikantas vėlgi neprisimena, nes stipriai veikė į tuščią skrandį įpiltas alkoholis. Tačiau po koncerto prie klubo durų jo laukė juodas kadilakas. Iš jo išlipo bjaurios išvaizdos vyriškis ir įteikė Buddy paketą su sumuštiniais. Tai buvo Muddy Waters, kurio dainas Buddy mokėjo mintinai, bet matė jį pirmą kartą. Tai sužinojęs, Guy suvapėjo kažką tokio: „jei tu Muddy Waters, tai aš jau sotus ir laimingas“. Bliuzo autoritetas jam taip trinktelėjo į kuprą, kad pretendentas išsyk išsibllaivė. Muddy ranką žinojo visi antros kartos Čikagos bliuzmenai. „Manęs tokiomis blevyzgomis nenupirksi! Ėsk!“ Užtat Muddy įdarbino Guy į brolių Chess studiją, kuri buvo Čikagos bliuzo namai. „Chess“ suteikė progą Guy įsiveržti į bliuzo elitą. Kai jų studijoje prieš keturiasdešimt dvejus metus Guy įrašė plokštelę „My time After Awhile“ (Mano laikas dar ateis), už durų jo autografo laukė „Rolling Stounes“ muzikantai… Nors broliai Chess daug kuo nusipelnė Čikagos bliuzui, jie iš dalies kalti ir dėl jo saulėlydžio – sako, mažai raukė muzikoje. Kitąmet jis su „Artistic“ studija įrašė du singlus. Bet svarbiausia, kad Guy priėmė Čikagos bliuzo brolija. Tuo metu bliuzą grojo daug gerų muzikantų, bet dauguma jų taip ir netapo žinomi. Vieni užgėrė, kiti vedė. Ir kaip išlaikyti šeimą, kai už vakarą uždirbi pusantro dolerio, o butelis viskio kainuoja du penkiasdešimt… Muzika tuomet buvo didelė meilė, o ne dideli pinigai. Kai bliuzo danguje švytėjo Jimi Hendrix’o supernova, Buddy uždarbiavo statybose ar vairavo krovinines mašinas. Jei ne 30 tūkst. auditorijos ovacijos Kanados bliuzo festivalyje, Buddy Guy įtikinusios muzikinės karjeros prasmingumu, gal jis būtų praradęs pirštus Čikagos statybose.

 
 

Į didžiąją sceną jį sugrąžino Eric Clapton, pakvietęs kartu groti Londono karališkoje salėje (Royal Albert Hall). Su Claptonu ir „Dire Straits“ muzikantais britų studijos „Silvertone“ 1991 m. įrašytas albumas sutapo su nauju bliuzo bumu ir tapo sensacija, pelnė pirmąją „Grammy“ premiją ir greitai įgijo platininį statusą. „Grammy“ apdovanoti ir kiti du albumai, įrašyti kartu su „Little Feat“ ir „Double Trouble“ muzikantais. Su pastaraisiais ir šviesios atminties Stevie Ray Vaughan jis susipažino kur kas anksčiau nei šie tapo pasaulinėmis įžymybėmis.

Sykį Londone į viešbučio duris gastroliuojančiam Guy paskambino bliuzo pianistas Johnie Johnson. Jis užėjo, atidarė čemodaniuką ir ištraukė pusę pintos „Crown Royal“. O Guy sako: „Ė, ne. Aš jau seniai taip nevakarieniauju!“ J.Johnson susijuokė – jis irgi jau seniai negėrė. Taip susitiko du negeriantys bliuzmenai ir nesiskyrė iki praėjusių metų, kada aštuoniasdešimtmetis Johny mirė.

Komentaras

„Be abejo eisiu į į Buddy Guy koncertą. Čikagoje man teko Buddy klausytis jo paties klube. Man patinka juodasis Čikagos bliuzas, o Buddy Guy yra ir be galo puikus gitaristas. Aš jį skirčiau netgi į stipriausių gitaristų penketuką. Namie turiu sukaupęs beveik visus B.Guy įrašus“, - sakė prof. Aleksandras Laucevičius, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų vadovas Buddy Guy koncerto išvakarėse.

Buddy Guy bliuzo kodas

Buddy yra per senas, kad bijotų prisipažinti nesąs techniškas gitaristas. „Aš darau daugybę klaidų. Bet kai suklystu, stengiuosi laiku pasitaisyti. Aš dažnai klystu, nes niekada nerepetuoju namie. Mane traukia į sceną“, sako bliuzmenas. Pertraukos Buddy diskografijoje tempiasi iki dešimties metų, tačiau pats muzikantas savo pusšimčio profesionalios karjeros metų nedalija į sėkmingus ir tuščius. „Damn right! I got the blues“- (Velniai rautų, aš turiu bliuzą), sako B.Guy. Taip vadinasi ir jo legendinis diskas.

Pradėjo Buddy Guy groti be mediatoriaus. Prie jo savamokslį gitaristą pripratino B.B.King. Iš pradžių Buddy bandė groti pirštais, bet jie nusprūsdavo, nes kartais trūkdavo pinigų tikroms stygoms. Dabar Buddy groja tai pirštais, tai mediatoriumi. Ir jau neprisimena, kada pradėjo mediatorių slėpti delnuose, tai vėl jį pasiimti. Kaip jam tai pavyksta, pats nežino. Buddy ir šiandien naudotų Fender Bassman stiprintuvą, skleidžiantį tikrą bliuzinį garsą, bet jį pavogė. „Mylima gitara ir stiprintuvas yra kaip gera žmona – jų niekada neužmirši“, sako senukas bliuzo karalius.

Beje, europiečiams tiko ekscentriškas Guy grojimo stilius. Jis moka gitara groti būgno lazdelėmis ir nosinaite, tampo po sceną rekordinio ilgio stiprintuvo šniūrą.

Gamina valgį geriau nei groja

Guy žmona Jenifer pagalvotų, kad jos vyras susirgo, jei šis praleistų bent vieną vakarą savo klube. Tokių klubų kaip jo, mažai likę. Pirmadieniais „Buddy Guy’s Legend“ scena laisva visiems norintiems. Tiesa, jei bliuzmenui nėra 21-erių, jį turi lydėti kas nors iš tėvų. Iš tolimų gastrolių B.G. visada grįžta į savo klubą. Ir pas senus draugus. „Aš turiu ir už save vyresnių draugų. Duok Dieve jiems sveikatos. Jei tik aš ne kelyje, jie man skambina ir nepraaušus. Žmona net nebando sakyti, kad aš miegu, nes žino, kad jie nepaliks manęs ramybėje. Aš keliuosi, gaunu rytinį puodelį kavos ir laikraštį. Aš mėgstu skaityti. Ir gaminu skanų valgį sau ir savo žmonai. Žmona sako, kad aš gaminu geriau nei groju. Abu mano sūnūs ir anūkai irgi mėgsta mano gamintus patiekalus. Paskui aš ką nors dirbu kieme. O jau tada žmona man sako: „Eik pas savo draugus, nes jie neduos man ramybės savo skambučiais. Ir aš einu į miestą, surenku savo senukus. Aš perku jiems alų, sėdžiu ir jų klausausi. O jie man sako: „Klausyk, kalės vaike, mes prisimenam, kai tu ir dviejų melodijų nemokėjai sugroti. Bet ir tada mes tavęs klausėmės!“

 
Banner
Banner