LietuviųEnglish (United Kingdom)
Pradinis puslapis Lithuania. Events 2005 D. Bluvšteinas: Chicko Corea "Touchstone" ir Varnių "bliuzasriubė"
D. Bluvšteinas: Chicko Corea "Touchstone" ir Varnių "bliuzasriubė"
Lithuania. Events - 2005
There are no translations available.

Dovydas Bluvšteinas 

(muzikos renginių organizatorius ir muzikos įrašų leidėjas, radijo ir televizijos laidų bei straipsnių apie muziką autorius, Vilniaus kolegijos Menų fakulteto lektorius).

2005-07-05
Antradienį, birželio 28 dieną, Vilniuje koncertavo vienas žymiausių ir geriausių pasaulio džiazo pianistų Čikas Korea (Chick Corea) su grupe "Touchstone". Savaitgalį ekstremalių pramogų mėgėjai keliavo į "Bliuzo naktis 2005" prie Varnių.

Jau tapo tradicija prestižinį akademinės muzikos "Vilniaus festivalį" užbaigti dideliu džiazo koncertu. Antrą kartą Lietuvoje viešėjo puikus džiazo pianistas Č. Korea. 1982 metais jis įrašė albumą "Touchstone", kuriame daugeliui kūrinių jam pritarė ispanų gitaristo Pako DeLiucijos (Paco DeLucia) grupė.

Po daugelio metų Č. Korea eilinį kartą grįžo prie ispanų ir Lotynų Amerikos folkloro inspiruotos muzikos ir senos P. DeLiucijos grupės pagrindu organizavo ansamblį "Touchstone". Šiuo metu tai viena iš pastoviai veikiančių jo grupių, o koncertas Vilniaus "Siemens" arenoje buvo didelių vasaros gastrolių po JAV ir Europą dalis.


Visi "Touchstone" nariai yra aukštos klasės muzikantai, tačiau ypatingą dėmesį atkreipė bosinis gitaristas Karlosas Benaventas (Carlos Benavent) iš Portugalijos, dalyvavęs pirmojo "Touchstone" projekto įrašuose. Jis groja penkiastyge boso gitara labai siauru grifu ir naudoja daugybę flamenko gitaros grojimo technikos elementų. Virtuoziški greiti K. Benavento pasažai suteikia "Touchstone" muzikai ryškų iberietišką atspalvį.

Veiksmą scenoje vienvaldiškai kontroliavo Č. Korea. Tarp elegantiškų ir grakščių improvizacijų jis puikiai valdė visos grupės skambėjimo dinamiką. Keli taiklūs akordai dar labiau įžiebdavo arba prigesindavo scenoje verdančias aistras. Atsitraukdamas nuo fortepijono Č. Korea paimdavo į rankas paprastą būgnelį ir sugrodavo dar vieną ritminį piešinį į ir taip sudėtingą poliritmiją.

Pirmojoje koncerto dalyje greta naujų kūrinių įspūdingai nuskambėjo kompozicija "Touchstone", o antrojoje - P. DeLiucijai dedikuotas "Zeerijo". Pakartotinai publikos pakviestas į sceną, Č. Korea grojo duetą su perkusininku iš Brazilijos Rubemu Dantasu (Rubem Dantas), kuris pademonstravo egzotišką Afrikos instrumentą - nykštinę arfą kalimbą. Koncerto pabaigoje Vilniaus publika noriai priėmė maestro pasiūlymą surengti muzikinį dialogą ir gana sklandžiai atkartojo tiek paprastas, tiek sudėtingesnes jo grojamas frazes.

Nesu nei lotynų muzikos entuziastas, nei prisiekęs Č. Koreos gerbėjas, bet turiu pripažinti, kad koncertas buvo tikrai puikus.

 Savaitgalį Žemaitijoje, prie Varnių, vyko tryliktasis festivalis "Bliuzo naktys". Pagirtinas sumanymas rengti geriausių atlikėjų pasirodymus abi festivalio dienas, todėl į Varnius galima buvo atvykti ir šeštadienį, tiesiai į tradicines "bliuzasriubės" dalybas.
"Bliuzo naktų" publiką galima suskirstyti į tris amžiaus grupes. Jauniausioji - hipiškos romantikos pavilioti paaugliai, kuriems kažkas pasakė, jog Varniai - lietuviškas Vudstokas. Antrajai, gausiausiai grupei, priskirčiau įvairaus plaukuotumo aplinkinių rajonų jaunuolius, o trečioji - pirmosios grupės tėvai.
Pagal išvaizdą vidutinis statistinis bliuzo gerbėjas atrodė taip: guminės paplūdimio šlepetės su pridulkėjusiomis kojinėmis, sportinės kelnės ir marškinėliai su užrašu "Sepultura" arba "Marilyn Manson", o patys stilingiausi dėvėjo dar ir kaubojiškas skrybėles.
Šeštadienio koncertą pradėjo debiutantai "Slam", po jų - grupė iš Lenkijos "Blueszsz Blues Band", kurios vokalistas vis detonuodavo. Lenkijoje netrūksta puikių bliuzo grupių, tad tikrai buvo galima parinkti profesionalesnius atlikėjus.

Arina ir "Veto bank" smagiu ir temperamentingu muzikavimu pritraukė prie scenos daugiau publikos, išsilaksčiusios per lenkų pasirodymą. Vilniečių grupė "Road band" surengė puikų šou. Kasmet koncertuodami Varniuose jie išmoko prisiderinti prie publikos skonio ir parinko tinkamą repertuarą, o grupės lyderis Aleksandras Bielkinas tinkamai bendravo su auditorija. Buvo aišku, jog pasirodymui festivalyje grupė rimtai ruošėsi ir publika jiems atsidėkojo gausiais plojimais.
Po vidurnakčio scenoje pasirodė grupė "Keksi" iš Latvijos. Kaimynai gana sklandžiai, bet kiek nuobodokai atliko klasikinių rokenrolų programą. Tie patys muzikantai po pertraukėlės tapo pagrindinės festivalio žvaigždės Judžino Haidevėjaus Bridžeso (Eugene Hideaway Bridges) akompanuojančia grupe ir skambėjo net geriau nei atlikdami savąją programą.
J. Bridžesas savo pasirodymą pradėjo atlikdamas spiričiuelį akapela, o toliau didžiąją programos dalį sudarė ritmenbliuzai ir šeštojo dešimtmečio pabaigos - septintojo pradžios pop ir soul stiliaus kūriniai. J. Bridžesas - puikus vokalistas ir originalus, savitas gitaristas.
Trečiadienį, Mindaugo karūnavimo dieną, interneto muzikos svetainė "ore.lt" Vilniaus Mokytojų namų kiemelyje pristatys projektą "Ore grotuvas", o savaitgalį vyks elektroninės muzikos festivalis "Tundra".


 
Banner
Banner