LietuviųEnglish (United Kingdom)
Pradinis puslapis BluesMusic.LT Blues Places LT Verslo klasė - Bliuzo sugyventinis (A. Sudikas)
Verslo klasė - Bliuzo sugyventinis (A. Sudikas)
Blues in Lithuania - Bliuzo vietos
There are no translations available.

Tai bent kolekcija: beveik visas radijo stoties "Relax FM" grojaraštis sudarytas iš vieno žmogaus - bliuzo mėgėjo ir žinovo Andriaus Sudiko - asmeninės fonotekos.

Kai buvo kuriama nauja radijo stotis, kur dominuotų bliuzas, suskambo Andriaus Sudiko telefonas. Muzikantai, kolekcininkai ir muzikologai apie didžiulę jo įrašų kolekciją žino seniai. Atrinkti įrašus grojaraščiui galėjo tik jis pats ir tik jam žinomu būdu - tūkstančiai kompaktinių plokštelių (tikslaus skaičiaus nežino nė pats kolekcininkas) sudėtos į maišus ir dėžes, nėra jokių sąrašų. Kur kas guli, savininkas nutuokia tik intuityviai, tačiau neklysdamas gali pasakyti, ar turi tam tikrą įrašą savo kolekcijoje, ar ne. Beje, dviejų kambarių bute, be jo kolekcijos, dar telpa šeima ir trys augintiniai.

Bliuzo peizažo fragmentai

Radijo stočiai reikėjo atrinkti elektrinį bliuzą. "Tai agresyvoka, dinamiška ir motorinė muzika, vadinama bliuzroku. Kartais tai labiau bliuzas, kartais labiau rokas, atokvėpiui įterpiami ir džiazo įrašai",- taip dabar radijo stoties transliuojamą muziką apibūdina p. Sudikas. Eteryje skamba tik "bliuzo peizažo fragmentai", o apie jo sroves p. Andrius galėtų samprotauti dienų dienas: "Akustinis Misisipės deltos bliuzas; vėliau plantacijų darbininkams persikėlus į miestus atsirado agresyvesnis Čikagos bliuzas. O štai Luizianos bliuzas jau daug minkštesnis, švelnesnis su džiazo intarpais...". Visų stilių neišvardysi, jų begalės.
Paklaustas, koks stilius jam pačiam labiausiai patinka, nesusimąstęs pasakė garsios angliškos frazės "in touch with blues" pažodinį vertimą: "viskas, kas bent kiek siejasi su bliuzu". O tarp klausomiausių - bliuzo klasika: Willie Dixonas, Muddy's Watersas, Big Mama Thornton, Koko Taylor, Katie Webster, Johnny's Winteris, Junioras Wellsas. Anot jo, "bliuzas nesensta, tai ne "fast food". Daug kam ši muzika atrodo liūdna, tačiau bliuzas tik vaizduoja gyvenimą tokį, koks jis yra. Jame daug dramatizmo ir humoro. Vien dainų pavadinimai ko verti: "My next ex wife" ("Mano kita buvusioji žmona") arba muzikantų iš Teksaso daina apie Ajovos valstiją (šiaip jau žinoma kaip žemdirbystės kraštą), kur dainuojama, kad agrokultūra ir yra vienintelė kultūra šioje valstijoje. O ar nedrasko širdies žodžiai: "Ar tu kada nors matei, kaip verkia vienaakė moteris?"

 

Su muzika - emociniai santykiai
Pirmosios kolekcijos fonogramos - dar iš mokyklos laikų. Tuomet vienintelė legali literatūra buvo lenkiški žurnalai. Aptikęs juose nepažįstamų vardų ir pavadinimų paprašė Kanadoje gyvenusio tėvo atsiųsti įrašų. Kiek pasipiktinęs tokiu prašymu (jau geriau būtų paprašęs batų ar kelnių) šis atsiuntė Elvis'io Presley'io ir Ray'aus Charleso įrašų. Tuo metu, kai Lietuvoje skambėjo "Aš nupirksiu batukus tau..." stiliaus muzika, tai buvo neįtikėtina.
Didysis kolekcijos papildymas prasidėjo dramatiškomis 1991-ųjų sausio dienomis. Tuo metu p. Andrius dirbo "Radiocentre", jo transliaijos vyko iš mažyčio kambarėlio Sporto rūmuose. Jie ir toliau vedė radijo laidas virš galvų pasikabinę plakatą "Occupation of blues art". Šio plakato fotografija pateko į bliuzui skirto užsienio žurnalo puslapius. Sujaudinti bliuzo gerbėjai ir muzikantai pradėjo siųsti p. Andriui įrašus. Ažiotažas jau senokai pasibaigė, bet patys ištikimiausi bendraminčiai įrašų atsiunčia dar ir dabar.

 

Pakviestų senuką Buddy
Kolekcionuoti bliuzo įrašus ir jų klausytis nėra vienintelis p. Sudiko užsiėmimas. Sukaupęs daug žinių ir informacijos jis dažnai vadinamas muzikologu, nors pats mėgsta pabrėžti, kad muzikologo santykis su muzika yra teorinis, o jo - grynai emocinis. Jis yra vedęs radijo ir televizijos laidas "Žydrosios motinos albumas", o dabar pradeda naują televizijos projektą. Planuojama teminė laida, kurioje "Relax FM" klausytojai išgirs itin retus bliuzo ritmus.
O mintis, kurią sąlygiškai galima būtų pavadinti "jei tik galėčiau", kirbanti p. Sudiko galvoje - surengti trotilo užtaisą primenančio senuko Buddy Guy'aus koncertą Lietuvoje.

 

2003 02 28, V, Nr. 41, Verslo klasė, Nr. 1, 33p.

 "Verslo žinių" archyvas

 
Banner
Banner