LietuviųEnglish (United Kingdom)
John Fogerty „Revival“
Essays, Articles - Muzikos istorijos
There are no translations available.

http://www.bernardinai.lt/ 

2008-03-12

Fantasy Records, 2007

Johnas Fogerty's neatsiejamas nuo grupės „Creedence Clearwater Revival".

„CCR" egzistavo palyginti neilgai – nuo 1967 iki 1972-ųjų, tačiau per tą laiką spėjo išleisti septynis studijinius albumus ir tapti viena populiariausių to laikotarpio grupių. 1969-1970 metais net 10 grupės singlų pateko į JAV Top 40-uką. Pagrindinė kūrybinė „CCR" jėga buvo, be abejonės, Johnas Fogerty's. Jis kūrė visas grupės dainas, dainavo jas išsyk įsimenančiu stipriu, prikimusiu, kartais gerkliniu ir staugiančiu, kartais švelniai melodingu balsu. Be to, grojo gitara taip, kad žurnalas „Rolling Stone" geriausių visų laikų gitaristų rinkimuose įdėjo jį 40-oje vietoje. Tačiau pagrindinis Johno talentas, ko gero, buvo kurpti trumpas, paprastas ir klausytojus pavergiančias kompozicijas, kurios rėmėsi rockabilly, swamp pop, R&B ir country sinteze. Tikra roko klasika išlieka tokios dainos kaip „Proud Mary", „Bad Moon Rising", Green River", „Down the Corner", „Travelin' Band', „Who'll Stop the Rain", „Up Around the Bend", „Lookin' Out My Back Door", „Have You Ever Seen the Rain".

Tokia produktyvi ir sėkminga veikla staiga visiškai pasikeitė, kai 1971 metais grupėje prasidėjo vidiniai nesutarimai. Vyresnysis Johno brolis Tomas, grupėje grojęs gitara, pasijuto ignoruojamas ir išėjo iš grupės. Kiti du nariai – bosistas Stu Cookas ir Dougas Cliffordas piktinosi, kad Johnas visai neatsižvelgia į jų nuomonę grupės kūrybiniuose ir dalykiniuose reikaluose. Susinervinęs Johnas paskelbė ultimatumą – nuo šiol grupės veikla bus „demokratiška" ir naujajame albume visų kūryba būs atspindėta po lygiai, tačiau atsisakė dainuoti savo bendražygių sukurtose dainose, pareikšdamas, kad jo balsas yra unikalus instrumentas ir jis jo niekam neskolins. Kaip ir reikėjo tikėtis, albumas „Mardi Gras" išėjo nei šioks, nei toks. Visos J. Fogerty'o kompozicijos yra akivaizdžiai pranašesnės už S. Cooko bei D. Cliffordo ir sukrautos į krūvą skamba taip, tarsi būtų atliktos visai skirtingų ir nelygiaverčių grupių. Nenuostabu, kad po šio albumo grupė iširo.

Atrodo, buvo galima laukti tolesnės sėkmingos Johno Fogerty'o solinės karjeros, tačiau viskas klostėsi toli gražu ne taip sklandžiai, kaip „Krydensų" laikais. Visų pirma, Fogerty's įsivėlė į ilgalaikius ir labai pagiežingus kivirčus su buvusiais grupės nariais ir įrašų kompanija „Fantasy". Grupei iširus, liko sutarties įsipareigojimai dar aštuoniems albumams. J. Fogerty's iš pradžių sukurpė vieną country albumą, kuriame pats atliko visų instrumentų partijas, tačiau vėliau nusprendė, kad sutarties sąlygos yra nedovanotinai blogos bei primestos neteisingai ir atsisakė toliau dirbti su kompanija. Prasidėjo nesibaigiantys teisminiai procesai ir pagieža, trukusi daugiau nei 30 metų, mat visi kiti grupės nariai parėmė kompanijos pusę. Šių procesų metu J. Fogerty's turėjo atsisakyti visų autorinių teisių į savo kūrybos „CCR" dainas – tik tuomet jam pavyko atsikratyti likusių įsipareigojimų kompanijai.

J. Fogerty's kibo į darbą, tačiau 1975 metų albumas „John Fogerty", turėjęs pradėti naujos solinės karjeros pradžią, dėl teisminių procesų ir naujosios kompanijos taktikos liko bemaž nepastebėtas, nors muzikiniu atžvilgiu jis buvo pakankamai stiprus ir priminė J. Fogerty'o kūrybą senais gerais „Krydensų" laikais. Po metų turėjo pasirodyti antrasis albumas, tačiau jam sekėsi dar prasčiau – išleidimo išvakarėse kompanija nusprendė jo išvis atsisakyti. J. Fogerty's spjovė į viską, pasistatė sodybėlę laukinėse Oregono apylinkėse ir visiškai atitrūkęs nuo muzikinės veiklos devynerius metus praleido medžiodamas briedžius.

Prie muzikos jis grįžo 1985 metais ir išleido puikų albumą „Centerfield". Titulinė šio albumo daina iki šiol nuolatos skamba klasikinio roko radijo stotyse ir beisbolo varžybose. Tačiau ir po tiek metų senosios nuoskaudos niekur nedingo. Dviejose dainose J. Fogerty's tiesiogiai užsipuola „Fantasy" vadovą Saulą Zaentzą, kurį kaltino dėl nesąžiningų sandorių. Vėl prasidėjo teisminiai procesai. S. Zaentzas iškėlė J. Fogerty'ui bylą dėl dainos, pavadinimu „Zanz Kant Danz" (Dainoje pasakojama apie paršą Zanzą, kuris „nemoka šokti, tačiau gviešiasi tavo pinigų"). J. Fogerty'ui teko nusileisti ir pakeisti dainos pavadinimą į „Vanz Kant Danz".

Kitą ieškinį S. Zaentzas iškėlė dėl to, kad daina „The Old Man Down the Road" neva tai yra nuplagijuota nuo „Krydensų" laikotarpio J. Fogerty'o dainos „Running Down the Jungle", kurios teisės priklausė S. Zaentzui. Teismo procesas buvo įdomus tuo, kad J. Fogerty's, duodamas parodymus teisme, atsinešė gitarą ir demonstravo abiejų dainų specifiką bei įvairių kompozitorių kūrybos pavyzdžius, parodydamas, kaip iš panašių motyvų yra sukuriamos visai skirtingos dainos. Teismas išteisino J. Fogerty'į, priimdamas vėlgi gana įdomiai skambantį sprendimą, kad „kompozitorius negali nuplagijuoti savęs ir turi teisę skambėti panašiai į save."

Kitais metais išleidęs dar vieną albumą, J. Fogerty's nemažai gastroliavo. Jis galiausiai peržengė vieną iš savo pagiežos barjerų ir pradėjo groti koncertuose senąsias „Krydensų" dainas, nors iki tol buvo griežtai atsisakęs tą daryti. Priimti sprendimą groti senąsias dainas J. Fogerty'į paskatino Bobas Dylanas, pasakęs, kad „jei jų negrosi, tai visas pasaulis galvos, kad „Proud Mary" yra Tinos Turner daina." Po gastrolių J. Fogerty's dešimtmečiui vėl pranyko iš muzikinio pasaulio akiračio.

1990 metais pasimirė Johno brolis Tomas ir tokiu būdu žlugo visos viltys apie „CCR" atsikūrimą originaliąja sudėtimi. O Johnas labiausiai išgyveno dėl to, kad ilgą laiką jiedu su broliu gyveno nesantaikoje ir netgi prieš brolio mirtį nesikalbėjo. Dar viena proga susitaikyti su likusiais bendražygiams buvo 1993 metais, kai CCR buvo priimta į Rokenrolo šlovės muziejų. Tačiau Johnas atsisakė priėmimo proga pagroti kartu su grupės nariais S. Cooku ir D. Cliffordu ir vietoj to grojo su iš žvaigždžių sulipdyta grupe, kurioje be kitų atlikėjų buvo Bruce'as Springsteenas ir Robbie's Robertsonas iš grupės „The Band". Kalbama, kad S. Cookas ir D. Cliffordas išėjo vidury ceremonijos, o D. Cliffordas ašarojo ir neslėpė savo nusivylimo. Visgi kažkas sugebėjo padaryti trijulės bendrą nuotrauką. Joje visi trys spokso tiesiai į priešais save, o ceremonijoje nė vienas nepratarė kitas kitam nė žodžio.

Antrasis J. Fogerty'o sugrįžimas įvyko 1997 metais su albumu „Blue Moon Swamp". Albumas tais pačiais metais laimėjo Grammy apdovanojimą geriausio roko muzikos albumo kategorijoje. Dar po septynerių metų pasirodė „Deja Vu (All Over Again)". Titulinėje dainoje sviedžiamas negailestingas kaltinimas Irako karui – dar vienam Vietnamui, kurį J. Fogerty's kritikavo savo garsiojoje „Krydensų" dainoje „Fortunate son". Tais pačiais metais J. Fogerty's koncertavo kartu su Bruce'u Springsteenu koncertų ture „Balsuokite už permainas", ragindamas rinkėjus atiduoti balsus G. Busho priešininkui demokratų kandidatui Johnui Kerry'ui. Savotiška muzikinė likimo ironija – G. Bushas nuolatos teigė, kad jo mėgstamiausia daina yra Fogerty'o 1985 metų hitas „Centerfield".

Naujausią J. Fogerty'o albumą paskatino ilgai lauktos permainos. 2004 metais „Fantasy" buvo parduota ir susijungė su „Concord records". Naujasis šefas buvo nusiteikęs daug geranoriškiau už Saulą Zaentzą ir iškart pasiūlė J. Fogerty'ui visas jo senųjų dainų teises, taip pat pakvietė sugrįžti į firmą, kurioje ir prasidėjo Johno profesionalioji įrašų karjera bei buvo įrašytos sėkmingiausios ir didžiausio pasisekimo sulaukusios dainos. J. Fogerty's entuziastingai priėmė pasiūlymą, ėmė tvarkyti savo kūrybinį palikimą, o galiausiai, atrodo, atgavo ramybę bei susitaikė su savo buvusiąja grupe.

Naujasis albumas yra persunktas „Krydensais". Tą iškart galima pajusti jau iš pavadinimo - „Revival". Visoje solinėje J. Fogerty'o karjeroje šis albumas yra artimiausias „Krydensams". Iš esmės, atrodo, kad net ir nebuvo tų 35 metų pertraukos – „Revival" skamba beveik kaip dar vienas „Krydensų" albumas geriausiais jų laikais. Viena iš albumo dainų vadinasi „Creedence Song". Daina paremta motyvu, kurį atlieka gerai pažįstama J. Fogerty'o gitara, o priedainyje kartojama: „Nesuklysi, dar kartą pasiklausęs tos „Krydensų" dainos."

„Don't You Wish it Was True" savotiškai primena „Proud Mary" ir yra tokia miela, kad ją turėtų groti visos tiek country, tiek roko radijo stotys. „Broken Down Cowboy" – dar viena country prieskoniais pagardinta melodinga introspektyvi baladė. „Gunslinger" kviečia senųjų laukinių vakarų herojų imtis darbo ir įvesti tvarką chaoso apimtame miestelyje.

Nors „Krydensų" laikais savo dainose J. Fogerty's ir nebuvo labai aršus aktyvistas, tačiau jau minėtoji „Fortunate Son" tapo viena iš garsiausių protesto dainų prieš karą Vietname, prieš socialinę neteisybę, prieš turtingųjų tėvelių vaikų privilegijas ir protekciją. Albume „Revival" maištingoji J. Fogerty'o pozicija išreikšta kur kas aštriau ir aiškiau. Kelios dainos yra tiesiogiai nukreiptos prieš karą, o energingoji „I Can't Take It No More" išties stebina savo įkarščiu ir pasipiktinimu. Vos 1 min. 39 sek. trunkančioje dainoje J. Fogerty's rėkte išrėkia visą savo įtūžį dėl kvailos Busho politikos ir karo Irake, ir per tas sekundes pasako turbūt daugiau, negu Neilas Youngas visu savo prieš Irako karą nukreiptu albumu „Living with War".

Taigi, atrodo, kad Johnas Fogerty's galiausiai įvažiavo į savo tikrąsias vėžes. Ir šis albumas nėra koks nors mėginimas atkartoti „senus gerus Krydensus". Tiesiog J. Fogerty's grįžo prie to darbo, kurį išmano geriausiai.

1. „Don't You Wish It Was True"
2. „Gunslinger"
3. „Creedence Song"
4. „Broken Down Cowboy"
5. „River Is Waiting"
6. „Long Dark Night"
7. „Summer of Love"
8. „Natural Thing"
9. „It Ain't Right"
10. „I Can't Take It No More"
11. „Somebody Help Me"
12. „Longshot"

http://www.bernardinai.lt/
 

About Music

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
News image

G.Taškas - Šių dienų bliuzas: KENNY WAYNE SHEPHERD

1995 m. Amerikos blues žanro muzikinėje erdvėje pasirodo pirmas Kenny Wayne Shepherd albumas „Ledbetter Heights“. Jaunas gitaristas (18) muzikuoti pradėjo būdamas 7-erių, praktikuodamasMuddy Waters grojimo manierą. Vaikinas tiesiog užaugo bliuzinėje aplinkoje, nuo 13 metų grojo...

Skaityti daugiau
News image

Mindaugas Peleckis - Ar ilgai gyvuos koverių kultūra?

Mindaugas Peleckis Kas yra ir kada gimė pirmieji koveriai? Kodėl jie tokie gajūs ir ar ilgai lemta gyvuoti koverių kultūrai? Ar ji – teigiamas, ar neigiamas reiškinys? Tokios mintys kyla...

Skaityti daugiau
News image

Mindaugas Peleckis - Pasiklydę stiliuje: garso menininkams reikalinga revoliucija

Mindaugas Peleckis Asmeninio archyvo nuotraukoje: Dariaus Čiutos „Sound“. 2005-ieji, Kaunas. Jau kuris laikas netyla ginčai tarp muzikantų, muzikologų ir kalbininkų, kaip apibendrintai vadinti naujausias muzikos kryptis. Eksperimentinė muzika, postmuzika, drill,...

Skaityti daugiau
News image

Lukas Devita. Drąsos ir užuojautos orkestras – „Mahavishnu“ ir Johnas McLaughlinas

Lukas Devita 2008-10-20 Vasarą Vilniuje koncertavo atsikūręs legendinis džiazroko kvartetas „Return to Forever“, vėl primindamas stilių samplaikos įtaką ir reikšmę muzikiniam pasauliui. Puoselėti savotišką stilių „suliejimą“ (fusion) nebuvo lengva ir...

Skaityti daugiau
News image

Mindaugas Peleckis - „Grinderman“ – sielų šlifuotojo bliuzas

2007-12-05 Mute, 2007 Nickas Cave‘as savo kūryba džiugina jau daugiau kaip tris dešimtmečius, o pats neseniai atšventė penkiasdešimtmetį. Viena vertus - šio australo nereikia pristatinėti, kita vertus – jis visada...

Skaityti daugiau
News image

Gediminas Kajėnas - Alternatyvi muzika gyva, tik jai nėra kur skambėti...

2006-08-28Šią vasarą kaip niekad buvo daug įvairių muzikos festivalių, kurie vyko gražiuose gamtos kampeliuose, atokiose sodybose, prie ežerų. Šie festivaliai sukvietė alternatyvios muzikos – roko, bliuzo, reggae, pankroko, ska, elektroninės...

Skaityti daugiau

Lukas Devita - Vėl kelyje su Jacku Kerouacu

Jeigu paklausite kodėl Keruakas čia, reiškia jo neskaitėte.*****Lukas Devita - VĖL KELYJE SU JACKU KEROUACU Literatūra ir menas2004-10-01 Knygynų lentynose vėl pasirodė Jacko Kerouaco "Kelyje" ("On the Road", 1957), atstovaujanti...

Skaityti daugiau

Bliuzo poezija, proza

 • Sodas
 • ...iš Balt..
 • Liūdnas
 • Nutrūkęs
 • Namų
 • Hazmat

G. Sadauskas - Sodas: Nauja daina

Žinios praneša, kad vakar buvo daug aukų   Nepasimokė niekas vėl iš praeities pamokų   Kažkur sugriuvo namas, o kažkur sužlugo planai   Chaosas visuotinis skersai ir išilgai   Trokštų daugelis visus kitus be...

Skaityti daugiau
News image

Girl in Blues - Bliuzas iš .... Baltarusijos

Bliuzas iš .... Baltarusijos?!? Oh yea, baby…. Tuo negalėjau patikėti ir aš, pirmą kartą išgirdusi puikia anglų kalba traukiama “Look what you get, Girl”. Bet daina man velniškai patiko, pakėlė...

Skaityti daugiau

Lengstonas Hjuzas - Liūdnas bliuzas

http://minciu-pasaulis.net/ Lengstonas Hjuzas "Liūdnas bliuzas" Žemas mieguistas balsas dudena Prie pianino melodiją seną. Tai negras dainuoja. Gatvei iš lėto prieblandon skęstant, Blausiai dujų liepsnelei plazdant, Jis tyliai linguoja, Jis tyliai...

Skaityti daugiau

Julius Keleras - nutrūkęs bliuzas

Julius Keleras - nutrūkęs bliuzas  esu pienburnis, tamsoj ieškantis elektros jungtuko, esu pieno pilna burna juodą naktį bandantis grįžti, vėl įeiti, vėl atsinešti degtuką ir žiūrėti į apšviestą veidą, kuris atsiranda staiga jį atplauna šviesa, jis išnyra sekundei...

Skaityti daugiau
News image

Girl in BLues - Namų šeimininkės užrašai

Nekenčiu jos. Nekenčiu jos visą savo esybe. Negaliu nenusipurtyti vos tik apie ją pagalvojus. O užsiminus Brangiausiam, kad jos nekenčiu – išgirstų kiek įsižeidusį jo balsą – ir iš kur...

Skaityti daugiau
News image

Girl in Blues - Hazmat Modine charizma

Pavydėkit mums, kaimynai. O dar geriau – atvažiuokit pas mus, nes jau greit, jau tuoj, jau nebedaug, ir visi mes draugiškai galėsime patrepsėti, dainuodami - Uuap pap pira uap pap...

Skaityti daugiau
Banner
Banner